תוספת בניה לבית קיים

תוספת בניה לבית קיים

הקדמה

מה זה תוספת בניה ומה הכוונה לבית קיים?

בית קיים הכוונה היא לבית שקיים בהיתר בניה, ורוצים לשנות אותו/להרחיב אותו/ להוסיף לו קומה מעל/קומה מתחת וכד'.

מה נחשב לתוספת בניה לבית קיים?

תוספת בניה יכולה להיות: תוספת שטח עיקרי, פתיחת פתחים בחזיתות, הקטנת/הגדלת פתחים, תוספת של מעלית, שינוי שיפוע של הגג או סוג הגג, קומת גלריה, תוספת בריכת שחיה וחדר מכונות, תוספת קומה שלמה וכד'.

תוספת בניה לבית קיים טעונה היתר בניה ורצוי לבקש אותה לפני הבניה, אבל יש גם מצבים בהם היא כבר קיימת (ללא היתר/בסטיה מהיתר) ולכן יש לבקש אותה בהיתר בדיעבד. 

להיתר לתוספת בניה לבית קיים קיימים 3 מסלולים: 

  1. מסלול בהקלה/שימוש חורג– המסלול הארוך זה מקרה שבו יש תוספת שהיא מעל 25 מ"ר, שיכולה להכיל בתוכה בקשה להקלה ושילוב של כמה שינויים ותוספות שיכולים להיכנס רק למסלול הארוך.
    מסלול זה נע בין 8 חודשים ל12 חודשים והוא מתאים לשינויים מהותיים וגדולים כגון : תוספות בניה, קומת גלריה, שינוי גבהים, שינוי סוג הגג משטוח לרעפים, תוספת יחידה, בריכה וכד'.
  2. מסלול מקוצר במסלול זה השינויים הם קטנים יותר, מדובר בתוספת של עד 25 מ"ר ללא בקשות להקלות.
    מסלול זה אורך בין חודשיים לחצי שנה.
  3. מסלול "התרת מהנדס"מסלול זה מתאים בעיקרו לשינויים קטנים ומינוריים כגון : שינוי חזיתות המבנה/שינוי חומרי בניה/שינוי גדרות וכד'.
    וניתן לסיים אותו בחודשיים ללא החלטת וועדה אלא רק באישור מהנדס הוועדה.

תוספת בניה לבית קיים – שאלות נפוצות:

1. מה נחשב לתוספת בניה לבית קיים?

כל תוספת שהיא טעונה היתר ואיננה מופיעה בהיתר המקורי נחשבת לתוספת בניה לדוג': 

תוספת בריכת שחיה וחדר מכונות, הרחבת בית המגורים, תוספת קומה חדשה, תוספת קומת גלריה, תוספת יחידת דיור נפרדת בתוך הבית או מחוצה לו, תוספת מחסן, תוספת גדרות בגבולות המגרש, תוספת חניה מקורה וכד'. 

2. אם התוספת כבר קיימת עדיין צריך להוציא היתר?

אם התוספת קיימת יש לבדוק ראשית את ההתכנות שלה האם היא עומדת בכל דרישות הוועדה וזכויות הבניה שהתב"ע מאפשרת, ובמידה וכן ניתן להגיש בקשה בדיעבד ולהכשירה. 

מה שלא עומד בדרישות יסומן בבקשה להיתר להריסה. 

3. ואם יש לי תוספת בניה קיימת ללא היתר והיא לא עומדת בדרישות הוועדה ובזכויות?

מנסים למצא פתרונות תכנוניים על מנת להכשיר אותה כגון: בקשה להקלה, הצגת החלל כשטח שירות וכד' במידה ואין אפשרות למצא פיתרון והסיכוי שיאשרו אותה הוא אפסי אז מסמנים אותה להריסה בבקשה להיתר. 

4. אם לא ניתן להכשיר את התוספת וביקשתי אותה להריסה בהיתר ולא הרסתי מה יקרה?

כשמוציאים היתר לתוספת הוועדה מחייבת את הבעלים להפקיד ערבות בנקאית בסך אלפי שקלים בשביל להבטיח את ביצוע ההיתר ולפני שחותמים על ההיתר מחייבים הריסה ודוח מפקח מטעם הוועדה שהמסומן להריסה אכן נהרס, אם לא נהרס ההיתר לא ייחתם. 

במידה ויש שאלות נוספות התקשרו לייעוץ טלפוני ללא תשלום ☺

תוספת בניה לבית קיים

עוד מידע

צרו איתנו קשר