פטור מממ"ד

פטור מממ"ד

הקדמה

בתאריך 26.10.2023 פורסמו תקנות מס' 10849 בחוק התכנון והבניה כהוראת שעה "חרבות ברזל" לתקופה של שנה מיום פרסומן של תקנות אלו כעבודות ומבנים הפטורים מהיתר המאפשרות בניית ממ"ד (מרחב מוגן דירתי) ליחידת דיור בבניה נמוכה או ליחידת דיור צמודת קרקע.

תקנות אלו נולדו כתוצאה מהמלחמה שפרצה ביום ה7.10.2023 "חרבות ברזל" בה החלה מתקפת הטילים והטבח הגדול בדרום הארץ שזעזע את כל המדינה, מאותו יום עלה הצורך המשמעותי והבהול לבניית ממ"ד לכל בית שבו אין חדר ממוגן או מקלט בקרבתו ודבר זה נותן מענה מהיר ויעיל להתמודדות תקופת המלחמה ולעתיד טוב יותר.

פטור מממ"ד – מה זה אומר בפועל:

שניתן לבנות ממ"ד ללא היתר עד 9 מ"ר (נטו) כתוספת לבית מגורים קיים ללא צורך בהגשת בקשה להיתר לוועדה המוסמכת (הוועדה לתכנון ובניה) אלא מגישים את הבקשה לפיקוד העורף ופיקוד העורף אמור לאשר אותה תוך 14 יום מיום הגשת הבקשה.

יש לציין כי הוראת שעה זו לא פותרת את אנשי המקצוע מלתכנן על פי התקנות, להגיש בקשה ע"פ ההנחיות החדשות ולעמוד בכל התנאים החלים ע"פ תכניות התב"ע שחלות על החלקה.

שאלות  נפוצות על פטור מממ"ד

מי נותן אישור לממ"ד אם הוא פטור מהיתר?

הרשות המוסמכת לבדיקת התכנית שתוגש היא פיקוד העורף (פקע"ר), האדריכל מגיש את התכניות לפיקוד העורף והם מוסמכים לאישורה במסגרת תקנה זו.

באיזה גודל ניתן לאשר ממ"ד הפטור מהיתר?

הגודל המקסימלי שניתן לבקש הוא 9 מ"ר (נטו) ללא חישוב עובי הקירות.

האם אפשר לבנות ממ"ד פטור מהיתר למרות שיש לי חריגות בניה בבית הקיים?

התקנות החדשות מאפשרות הגשת בניית ממ"ד חדש ללא היתר ללא דרישה או מחויבות להסדרת החריגות הקיימות. את החריגות הקיימות ניתן להגיש בבקשה נפרדת לאחר מכן.

כמה עולה לבנות ממ"ד?

עלות של בניית ממ"ד נעה בין 80,000-220,000 ₪ וזאת עלות עבור ביצוע בלבד.

מי מכין תכניות ממ"ד לקבלת הפטור?

הנדסאי אדריכלות/בניין, אדריכלים/מהנדסים הם המורשים לתכנן ולהגיש לוועדה והם מחוייבים לעמוד בתקנות של פיקוד העורף.

לכמה זמן התקנות האלה תקפות?

למשך שנה אחת מיום פרסומן.

אם ישנן שאלות נוספות שלא מופיעות במאמר זה אתם מוזמנים להתקשר למשרדנו 0544652199 אתי אליאל – לבנות בשקט ולקבל ייעוץ טלפוני ללא עלות. או להשאיר פרטים באתר ונחזור אליכם. 

 

פטור מממ"ד

עוד מידע

צרו איתנו קשר