צו הפסקת עבודה מנהלי

צו הפסקת עבודה מנהלי

קיבלתם צו הפסקת עבודה מנהלי???

זה אומר שבניתם ללא היתר בניה או בניגוד לתנאי ההיתר.

בעבר הלא רחוק הצווים שהרשויות היו מוציאים כנגד עברייני בניה היו מוגבלים בתוקף שלהם ובכוחם, לדוגמא: צו הפסקת עבודה מנהלי היה מוגבל ל30 יום בלבד – מה שהקשה על הרשויות לאכוף כמו שצריך ודרש ממנה לחדש כל 30 יום את הצווים.

אבל היום, תיקון 116 לחוק התכנון והבניה נכנס לתוקף והוא משנה את כל הכללים ומאזן הכוחות, היום צו הפסקת עבודה מנהלי כבר תקף לעולם ויש לו כוח ומשמעות הרבה יותר חזקה של הרשות מול החשוד בעבירה.

אז נכון זה מבאס נורא לקבל צו כזה כי אתם באמצע בניה, שילמתם לספקים, אתם כבר בשיא העבודה ולא כל כך יכולים להקפיא את המצב אבל אין ברירה כי הצו מחייב אתכם להפסיק את העבודות ולהגיש תכנית אדריכלית המכשירה את הבניה הלא חוקית שביצעתם.

צו הפסקת עבודה מנהלי

אז ישנם 2 אפשרויות ברגע שקיבלת צו הפסקה:

  • תעצרו הכל, גשו לעירייה לגורם שמסר לכם את הצו, תדברו עם המנהל, תכבדו את הצו תפנו לאדריכל/הנדסאי אדריכלות ותגישו תכנית עד לקבלת היתר.

חסרונות – כל העבודה מוקפאת ויש לכך השלכות כלכליות

יתרונות – אתם מכבדים צו, הסיכוי שיוגש נגדכם כתב אישום הוא נמוך מאוד, אתם אנשי חוק, בסופו של דבר אתם תוציאו היתר כדין ותמשיכו לבנות ותבינו שהכל קרה בסך הכל לטובה, ביום מן הימים כשתרצו למכור הכל יהיה כדין ומסודר, נמנעתם מרישום פלילי, קנסות מנהליים ומדיונים בבתי משפט, כספים לעורכי דין וכד'.

  • תצפצפו על החוק, תמשיכו לבנות תחת הצו ותשלימו את הבניה הלא חוקית.

חסרונות – הפרה של צו הפסקה מביא לצו הריסה מיידי, הפרה של צו הפסקה גורם לקנס של 50,000 ש"ח (קנס מנהלי על הפרה), אתם נחשפים לאפשרות של כתב אישום ורישום פלילי, דיונים בבתי משפט, לא ישנים בלילה, לחוצים, עושים טעויות וכד'.

יתרונות – לא מצאתי יתרון אחד.

שאלות נפוצות:

  • מה זה אומר צו הפסקה מנהלי? אסור לי לבנות כלום?

בגדול, המשמעות היא שמרגע קבלת הצו אסור לכם להמשיך את הבניה, המפקחים מצלמים את מצב הבניה בזמן מסירת הצו ועורכים ביקורת מערקב לאחר מסירת הצו ואם יש התקדמות בבניה בתמונות מהיום שבוא הם מסרו את הצו ליום שאחרי אז הפרתם את הצו והפרה דינה קנס מנהלי, עילה להוצאת צו הריסה מיידי וקנסות גבוהים בכתב אישום.

  • אם בניתי בסטייה מהיתר האם אני יכול להמשיך לעבוד על החלקים שהם תואמים להיתר?

כל מקרה לגופו והנושא מאוד תלוי במדיניות הפנימית של הוועדה והמחלקה המשפטית שלה, אני הייתי מציעה בכל אופן תמיד לפנות לעו"ד המטפל בתיק ולמנהל המחלקה או מהנדס העיר ולברר האם מותר להמשיך בחלק שיש בו היתר, יש כאלה שמסכימים לכך ומוציאים על כך פרוטוקול ויש כאלה שלא. הדבר נתון לפרשנות והוא תלוי במהות העבירה ובהיקף שלה.

  • האם אפשר לערער על צו הפסקת עבודה?

כמובן, החוק תמיד מאפשר לערער במידה וקיימת סיבה טובה אבל חשוב לערער כשיש סיבה שיש לה הוכחות. גם המפקחים בני אדם וגם הם יכולים לטעות רק תוודאו שהם באמת טעו.

  • אם הכנתי תכנית אבל היא עדיין לא אושרה אני יכול במקביל להמשיך לבנות תחת הצו?

התשובה היא לא, המשך בניה הוא אך ורק לאחר הוצאת היתר כדין או ביטול של צו הפסקת עבודה ע"י בית משפט.

  • כמה זמן ייקח עד שאוציא היתר?

זה תלוי בהיקף וסוג החריגה, אם זו חריגה שניתן להכשיר בדיעבד ויש זכויות בניה אז ניתן להוציא היתר תוך חצי שנה ואפשר גם פחות אבל אם החריגה חורגת מזכויות הבניה וזה מצריך תב"ע נקודתית זה כבר סיפור שיכול להימשך שנים.

  • האם מותר למפקח להיכנס אליי לחצר ולתוך הבית חופשי?

למפקח בניה יש סמכות להיכנס לחצר הפרטית של כל אחד ללא שום צורך בקבלת אישור, אבל לתוך בית מגורים שהוא נמצא בשימוש המפקח חייב צו כניסה מבית משפט. אם בית המגורים לא בשימוש ובשלבי שיפוץ איך צורך בצו כניסה הוא רשאי להיכנס יש לו סמכות.

לשאלות נוספות ניתן ליצור קשר ואשיב ללא עלות בשמחה. לבנות בשקט תכנון אדריכלי

צו הפסקת עבודה מנהלי

עוד מידע

צרו איתנו קשר