בדיקת התאמה להיתר

בדיקת התאמה להיתר

הקדמה

חוק התכנון והבניה החל משנת 1965 והוא קובע שכל מבנה/סככה/גדר/בריכה וכד' מחוייבים בהיתר בניה, למעט כל מה שפטור מהיתר ולכך יש רשימה מוגדרת בחוק.

מה זה היתר בניה?

היתר בניה זה בעצם רישיון כמו שמחויבים להוציא רישיון נהיגה בכדי לנהוג, מחויבים להוציא רישיון בניה לפני שבונים. ההיתר מתקבל בשני אופנים:

  1. דף היתר – דף A 4 רגיל שבו מפורטים כל פרטי הנכס שנבנה הכוללים : כתובת הנכס, מס' גוש, מס' חלקה, מס' היתר, שם האדריכל, שם המהנדס שם בעל ההיתר שזה בעצם בעל הזכות בקרקע, תאריך נתינת ההיתר, מהות ההיתר (בית חדש, תוספת בריכה, הסדרה של מצב קיים וכד') ועוד.
  2. תוצר נוסף שמתקבל מהוועדה זה גיליון שנקרא "גרמושקה" – שזה בעצם אותו היתר רק שבו מפרטים את מהות ההיתר באמצעות תשריטים, מפת מדידה, תכניות אדריכליות, חתכים, חזיתות, חישובי שטחים, פריסת גדרות וכד'.

מדוע בעצם חשוב לבצע בדיקת התאמה להיתר למבנה קיים? ומי בעצם זקוק לשירות הזה?

ישנם מבנים שנרכשים או נמצאים בתהליך רכישה ולקונה אין את הידע המקצועי החשוב מאוד האם מה שהוא ממש עומד לקנות כרגע במאות אלפי שקלים תואם להיתר הבניה?

כשאתם רוכשים בית/מבנה או קרקע ריקה אתם חייבים לדעת מה אתם קונים אחרת זה כמו לקנות חתול בשק, כל מה שמתגלה שבנוי ללא היתר או בסטייה מההיתר חל עליכם ואתם חשופים לתביעות של הוועדה לתכנון ובניה שנמצאת בעירייה/מועצה שלכם.

דבר נוסף, כשתרצו למכור את הנכס תצטרכו או להסדיר את החריגות הקיימות או להוריד משמעותית בסכום המכירה בכל מקרה יש כאן השקעה כספית לא קטנה.

שאלות נפוצות:

  1. באילו מקרים חשוב לבצע בדיקת התאמה להיתר?

לפני רכישת נכס, לפני ביקורת של הוועדה לטופס 4/תעודת גמר, כשרוצים להוסיף/לשנות/לשפץ נכס קיים בהיתר חשוב לבצע בדיקה כדי להגיש באותה בקשה את כל החריגות ולהכשיר את כל החלקה.

  1. מה הבדיקה כוללת?

בדיקת התאמה להיתר כוללת סיור במקום, הוצאת דף מידע תכנוני מהוועדה, הוצאת היתרים סרוקים מארכיב הוועדה, תשריטים, תמונות, מפת מדידה במידה ויש וחוות דעת סופית שמתארת את החריגות שקיימות בחלקה והאם ניתן להכשיר אותן בדיעבד באמצעות היתר.

  1. כמה זמן לוקח להוציא היתר?

זה תלוי בסוג ובמהות ההיתר, לתוספת של עד 25מ"ר זה במסלול המקוצר יכול להימשך בין ארבעה עד שישה חודשים, לתוספת מעל 25 מ"ר זה בין 6-10 חודשים ולתוספת מעל 25 מ"ר עם הקלות יכול להגיע לשנה.

  1. כמה זמן אורכת הבדיקה?

עד שבועיים מיום קבלת דף המידע התכנוני.

כמובן שאם ישנן שאלות שהמאמר הזה לא עונה עליהן תמיד תוכלו להתקשר ואשיב ללא עלות בשמחה 🙂 בהצלחה!

בדיקת התאמה להיתר

עוד מידע

צרו איתנו קשר