הכשרת בניה בדיעבד

הכשרת בניה בדיעבד

הקדמה

חוק התכנון והבניה קובע שכל מבנה שטעון היתר מחויב בהיתר בניה, אם אין לו היתר הוא נחשב ל"חריגת בניה".

ישנן עבודות/מבנים שחל עליהם "פטור" מהיתר בניה ובמקרים כאלו הם לא יחשבו כחריגה כי יש להם פטור מהיתר.

ע"פ סקרים שנעשו במהלך השנים האחרונות בשיתוף של חברות לתצלומי אוויר, בהוראת המדינה ויחידות האכיפה כל הרשויות בארץ מחויבות לבצע "סקר עבירות בניה" – סקר זה מציף מאות אלפי חריגות בניה באמצעות תצלומי אוויר שמתחדשים כל תקופה קצרה ובכך יש לרשויות את היכולת לאכוף ולהטיל קנסות וכתבי אישום עבור חריגות בניה.

שאלות נפוצות:

קניתי נכס שיש בו חריגות בניה אבל לא אני בניתי אותם זו עדיין חריגה?

בוודאי, ברגע שאתם רוכשים נכס עם חריגות בניה קיימות אתם רוכשים אותו והופכים לבעלי הזכויות בנכס לטוב ולרע, גם אם אתם לא אלו שבניתם את החריגה.

חריגת בניה שקיימת במשך שנים רבות האם יש עליה התיישנות?

התיישנות חלה על המבנה עצמו – נכון להיום אם החריגה קיימת מעל 5 שנים (וצריך להוכיח את זה) אז חל עליה התיישנות, זה אומר שיהיה מאוד קשה לרשויות לטעון על בניה ללא היתר. אבל על השימוש לא חלה ההתיישנות, זא"מ לדוגמא מישהו קנה נכס עם חריגות מעל 5 שנים, והוא מתגורר בו – הרשויות לא יוכלו לטעון לגבי הבניה שהיא בנויה ללא היתר אבל כן יכולה לקנוס אותו ולהגיש כנגדו כתב אישום על השימוש שהוא משמיש את הנכס לטובת מגורים.

איך אני יודע האם מה שיש לי נחשב לחריגת בניה?

אם זה לא מופיע בהיתר הבניה של הנכס (בגרמושקה, בתשריט וכד') אז זה בנוי ללא היתר ומה שבנוי ללא היתר הוא חריגת בניה אלא אם כן זה פטור מהיתר.

מה יקרה אם אני לא אטפל בחריגות הבניה שלי?

כשלא מבצעים הכשרת חריגות בנייה ומסדירים הסיכון הוא שזה יגיע לשולחן מחלקת האכיפה של חוק התכנון והבניה וזה יטופל על ידם באמצעות קנסות/כתבי אישום/צווים וכד', חוץ מזה מדובר בעבירה פלילית שבסופה עלול להירשם רישום פלילי לאדם שעבר את העבירה.

אפשר להסדיר כל חריגת בניה?

התשובה היא לא, כדי לדעת מה אפשר להסדיר במסגרת הכשרת בניה בדיעבד ומה לא צריך לפנות לאדריכל/הנדסאי אדריכלות על מנת לערוך בדיקת התכנות תכנונית שבסיומה תדעו מה אפשר להסדיר ולהוציא עליו היתר בדיעבד ומה שלא ניתן יסומן בהיתר להריסה ואתם תתחייבו להרוס את זה.

מי מטפל בחריגות בניה?

הגורם המטפל הוא מחלקת פיקוח בניה ברשויות ובעיריות, הם הסמכות לטפל בעבירות הבניה.

נכנס אליי מפקח בניה לחצר מותר לו?

התשובה היא כן, למפקח בניה יש סמכות שניתנה לו ע"י משרד האוצר להיכנס לחצר של כל נכס לטובת מילוי תפקידו.

מותר למפקח בניה להיכנס אליי הביתה?

התשובה היא לא, אלא אם יש לו צו כניסה למקרקעין חתום ע"י בית משפט.

גם אם הסכמתם לו להיכנס ואין לו צו – אסור לו להיכנס! רק עם צו מותר.

למפקח בניה מותר לצלם?

התשובה היא כן, מפקח יכול ורשאי לטובת מילוי תפקידו לצלם, לצלם תשריטים, להחרים תשריטים אם יש חשד, לעכב חשודים ועוד.

בניתי תוספת לבית ובאו אלי מפקחי בניה מה אני אמור לעשות?

  • דבר ראשון חובה – להתייעץ עם עו"ד שמתעסק בתחום תכנון ובניה פלילי! (אני מכירה כאלה יכולה להמליץ).
  • דבר שני – לפנות דחוף לאדריכל/הנדסאי אדריכלות ולהגיש בקשה להכשרת בניה בדיעבד לקבלת היתר עבור הבניה. (המשרד שלנו מתמחה בזה).
  • דבר שלישי – לגשת למנהל/ת הפיקוח על הבניה וליידע שאתם בתהליכי הסדרה, ושתוציאו היתר לכל דבר שיידרש. (מומלץ לבוא בליווי אדריכל/הנדסאי אדריכלות שמטפל לכם בבקשה להיתר-כך תיראו רציניים יותר).

אם יש לכם שאלות נוספות על הכשרת בניה בדיעבד שאינן מופיעות כאן, אתם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד שלנו ולקבל ייעוץ טלפוני ללא עלות. או להיכנס לאתר "לבנות בשקט" ולהשאיר פרטים לחזרה.

הכשרת בניה בדיעבד

עוד מידע

צרו איתנו קשר