הכשרת חריגות בנייה

הכשרת חריגות בנייה

הכשרת חריגות בניה בבית פרטי או משותף

הכשרת חריגות בניה בבית פרטי או משותף – הקדמה

הכשרת חריגות בנייה – חוק התכנון והבניה קובע שכל מבנה שטעון היתר מחויב בהיתר בניה, אם אין לו היתר הוא נחשב ל"חריגת בניה". 

ישנן עבודות/מבנים שחל עליהם "פטור" מהיתר בניה ובמקרים כאלו הם לא יחשבו כחריגה כי יש להם פטור מהיתר. 

ע"פ סקרים שנעשו במהלך השנים האחרונות בשיתוף של חברות לתצלומי אוויר, בהוראת המדינה ויחידות האכיפה, כל הרשויות בארץ מחויבות לבצע "סקר עבירות בניה" – סקר זה מציף מאות אלפי חריגות בניה באמצעות תצלומי אוויר שמתחדשים כל תקופה קצרה ובכך יש לרשויות את היכולת לאכוף ולהטיל קנסות וכתבי אישום עבור חריגות הבניה. 

חריגת בניה נחשבת לעבירה פלילית ועלול להירשם בגינה רישום פלילי לאחר הרשעה בבית משפט. 

ישנם 2 סוגי אכיפה עיקריים כנגד חריגות בניה ומי שמוסמך לאכוף אותם הם מחלקת פיקוח בניה ברשות:

  1. כתב אישום – במסלול זה נפתח תיק חקירה כנגד החשודים בעבירת הבניה שבסיומו הוא מועבר לתובע של הרשות והוא מחליט האם להגיש כתב אישום וכנגד מי. בדר"כ תיקים כאלה עם ראיות מוצקות מגיעים לפסקי דין של צווי הריסה וקנסות כספיים.
  2. קנסות מנהליים – במסלול זה נפתח תיק חקירה שבסיומו לא הולך לכתב אישום ולרישום פלילי אלא להטלת קנס כספי מנהלי בסכומים מאוד גבוהים שהמדינה קבעה כחוק (תיקון 116 לחוק התכנון והבניה)

הכשרת חריגות בניה בבית פרטי או משותף – שאלות נפוצות:

האם ניתן להכשיר כל חריגת בניה?

התשובה היא לא, לא ניתן לבצע הכשרת חריגות בנייה להכל, אלא רק מה שעומד בתנאי התב"ע התקפה. תב"ע זו תכנית בנין עיר הקובעת את כל זכויות הבניה, גבולות המגרש, קו הבניין מס' יחידות דיור מותר, גבהים וכד' כל מה שלא מופיע או חורג מהתב"ע לא ניתן להכשירו בדיעבד ולכן יש לבצע הריסתו. 

אז אם בכל זאת יש חריגה שלא ניתן להכשיר שלא רוצים להרוס?

במקרה כזה יש לבדוק אפשרות להוציא תב"ע נקודתית, הכוונה היא מאחר והתב"ע התקפה לא מכשירה את החריגה יש להוציא תב"ע נקודתית – כלומר תב"ע חדשה – המגדילה את זכויות הבניה אבל תכנית זו עלולה להתאשר למעלה משנה ויכול להיות גם יותר. לא בכל מקרה ניתן להגיש תב"ע נקודתית ויש לבדוק זאת מול מחלקת התכנון של הרשות. 

ואם משלמים על החריגה ארנונה? זו עדיין חריגה?

אין קשר בין ארנונה לבין מבנה שאין לו היתר בניה, ארנונה משלמים על כל מבנה\שטח\קירוי מבונה בלי קשר לעובדה האם הוא בנוי בהיתר או לא. אלו 2 דברים נפרדים לחלוטין ושתי מחלקות שפועלות בנפרד.

אילו אנשי מקצוע יכולים להסדיר לי את חריגות הבניה בחצר?

אדריכל\הנדסאי אדריכלות, הם מגישים תכניות בדיעבד לוועדה המקומית לתכנון ובניה ולאחר שעברו את כל תנאי הסף והמציאו את כל האישורים הנדרשים כולל תשלומים יונפק היתר בניה כדין. מה שלא ניתן להשלים עבורו הכשרת חריגות בנייה – מסומן להריסה. 

האם כדאי להוציא תב"ע נקודתית?

זה לא עניין של כדאי אלא יותר שיקול כלכלי מאחר ותב"ע נקודתית עולה עשרות אלפי שקלים תלוי בסוג התב"ע ובמורכבותה.

כמה זמן לוקח להוציא היתר לחריגות בנייה? 

היתר לחריגות בנייה לוקח בין 4 ל-10 חודשים תלוי במורכבות החריגות. 

כמה עולה להוציא היתר לחריגות בניה?

שוב הדבר תלוי בגודל ובמורכבות היקף העבודה של האדריכל\הנדסאי בדר"כ הוא גובה בין 200-400 ש"ח לשעת עבודה הכל מאוד מאוד תלוי בהיקף העבודה והמחירים נעים בין 10,000-40,000 ש"ח וזו הערכה מאוד גסה. תמיד מומלץ לקבל 3 הצעות להיתר לחריגות בנייה ולבחור בזולה מבניהן.

איך בוחרים אדריכל\הנדסאי טוב?

בחירת איש מקצוע בכל תחום לדעתי מחייבת תשומת לב ראשונית לאופן ההתנהלות של איש המקצוע לשאלותינו ובקשתנו. במידה ואיש המקצוע מראה על סדר והתנהלות כתובה הדבר מעיד המון על מי שהוא, שהוא עומד מאחורי המילים שלו, שהוא שולח את הכל באופן כתוב, שהוא מייעץ ונותן מידע ראשוני ללא עלות, לבדוק שהוא זמין ולא עמוס כל ההיבטים הללו מעידים על אדם מקצועי. 

חשוב לבדוק מס' רישיון בתוקף ולא להתבייש.

חוץ מהכשרות חריגות בניה, קראו גם על:

לשאלות נוספות וייעוץ ללא עלות לגבי חריגות בניה בבית פרטי או משותף – צרו קשר ואשמח להשיב.

לבנות בשקט – תכנון אדריכלי מקצועי!

הכשרת חריגות בנייה

עוד מידע

צרו איתנו קשר