צו הריסה מנהלי

צו הריסה מנהלי

קיבלתם צו הריסה מנהלי מהעירייה/מועצה/יחידה ארצית???

זה אומר שבניתם ללא היתר בניה או בניגוד לתנאי ההיתר או הפרתם צו הפסקת עבודה שקיבלתם וזה ממש ממש מבאס.

הקדמה

צו הריסה מנהלי היום הוא צו שמשמש את הרשויות ככלי מאוד חזק להריסת מבנים שנבנו ללא היתרים ביעילות ובמהירות ככל שניתן.

תיקון 116 לחוק התכנון והבניה נכנס לתוקף והוא משנה את כל הכללים ומאזן הכוחות, היום צו הריסה מנהלי יש לו כוח ומשמעות הרבה יותר חזקה של הרשות מול החשוד בעבירה,

מה עשה התיקון לחוק?

פעם הצו הזה היה יכול להימשך במשך שנים רבות באמצעות עורכי דין ולהתגלגל במשך שנים על גבי שנים באמצעות הארכת תוקף של הצו ע"י פניה לבית משפט בכל פעם מחדש.

היום, כבר אין את משיכת הזמן הזו, ניתן לקבל אורכה עד חצי שנה באמצעות עורכי דין, ולמשוך עוד חצי שנה נוספת במקרים חריגים, וסה"כ עד שנה בלבד.

חלפה שנה, חייבים להרוס,

לא הרסתם? יבואו להרוס לכם (הרשות) ויחייבו אתכם על הוצאות ההריסה.

אז נכון זה מבאס נורא לקבל צו כזה כי אתם באמצע בניה, שילמתם לספקים, אתם כבר בשיא העבודה ולא כל כך יכולים להקפיא את המצב אבל אין ברירה כי הצו מחייב אתכם להרוס את העבודות שכבר ביצעתם.

אז ישנם 2 אפשרויות ברגע שקיבלת צו הריסה:

1. תעצרו הכל, גשו לעירייה לגורם שמסר לכם את הצו, תדברו עם המנהל, תפנו לאדריכל/הנדסאי אדריכלות במהירות הבזק ותגישו תכנית עד לקבלת היתר – תזכרו שיש לכם רק חצי שנה עד שנה בנסיבות מיוחדות להוציא היתר.

חסרונות: כל העבודה מוקפאת ויש לכך השלכות כלכליות

יתרונות: יש לכם סיכוי להוציא היתר תוך כדי משיכת זמן עם אורכה מבית משפט במידה ותפעלו מהר וחכם. כך תוכלו להמשיך לבנות בשקט.

2. תצפצפו על החוק, תמשיכו לבנות תחת הצו ותשלימו את הבניה הלא חוקית.

חסרונות: הפרה של צו הריסה מביאה למימוש ההריסה באופן מיידי ע"י הרשות באמצעות קבלן הריסות מטעמם, בנוסף הרסתם לעצמכם את הסיכוי היחיד לקבל זמן אוויר מבית משפט עד להוצאת היתר ובנוסף אתם עלולים לשלם קנסות כבדים ולהיתבע ע"י המדינה עם רישום פלילי.

יתרונות: לא מצאתי יתרון אחד.

שאלות נפוצות:

מה זה אומר צו הריסה מנהלי?

בגדול, המשמעות היא שמרגע קבלת הצו אסור לכם להמשיך את הבניה, המפקחים מצלמים את מצב הבניה בזמן מסירת הצו ועורכים ביקורת מעקב לאחר מסירת הצו ואם יש התקדמות בבניה בתמונות מהיום שבוא הם מסרו את הצו ליום שאחרי אז הפרתם את הצו. והפרה דינה קנס מנהלי, עילה למימוש הצו ע"י הרשות באופן מיידי.

אם בניתי בסטייה מהיתר האם אני יכול להמשיך לעבוד על החלקים שהם תואמים להיתר?

כל מקרה לגופו והנושא מאוד תלוי במדיניות הפנימית של הוועדה והמחלקה המשפטית שלה, אני הייתי מציעה בכל אופן תמיד לפנות לעו"ד המטפל בתיק ולמנהל המחלקה או מהנדס העיר ולברר האם מותר להמשיך בחלק שיש בו היתר, יש כאלה שמסכימים לכך ומוציאים על כך פרוטוקול ויש כאלה שלא. הדבר נתון לפרשנות והוא תלוי במהות העבירה ובהיקף שלה.

האם אפשר לערער על הצו?

כמובן, החוק תמיד מאפשר לערער במידה וקיימת סיבה טובה אבל חשוב לערער כשיש סיבה שיש לה הוכחות. גם המפקחים בני אדם וגם הם יכולים לטעות רק תוודאו שהם באמת טעו.

אם הכנתי תכנית אבל היא עדיין לא אושרה אני יכול במקביל להמשיך לבנות תחת הצו?

התשובה היא לא, המשך בניה הוא אך ורק לאחר הוצאת היתר כדין או ביטול הצו ע"י בית משפט.

כמה זמן ייקח עד שאוציא היתר?

זה תלוי בהיקף וסוג החריגה, אם זו חריגה שניתן להכשיר בדיעבד ויש זכויות בניה אז ניתן להוציא היתר תוך חצי שנה ואפשר גם פחות אבל אם החריגה חורגת מזכויות הבניה וזה מצריך תב"ע נקודתית זה כבר סיפור שיכול להימשך שנים.

האם מותר למפקח להיכנס אליי לחצר ולתוך הבית חופשי?

למפקח בניה יש סמכות להיכנס לחצר הפרטית של כל אחד ללא שום צורך בקבלת אישור, אבל לתוך בית מגורים שהוא נמצא בשימוש המפקח חייב צו כניסה מבית משפט. אם בית המגורים לא בשימוש ובשלבי שיפוץ איך צורך בצו כניסה הוא רשאי להיכנס יש לו סמכות.

 

לשאלות נוספות ניתן ליצור קשר ואשיב ללא עלות בשמחה.

צריכים עזרה של אדריכל?

צו הריסה מנהלי

עוד מידע

צרו איתנו קשר